ראשי » הגות ועיון » ספרות ופילוסופיה:  על מספר נקודות-מפגש

ספרות ופילוסופיה:  על מספר נקודות-מפגש

₪79   63.20

גב הספר

גב הספר

בספרו החדש ספרות ופילוסופיה: על מספר נקודות מפגש, דן אורציון ברתנא בשאלה כבדת המשקל: מהן נקודות מפגש בין ספרות לפילוסופיה? ובשאלות המשתמעות ממנה: על אילו במות היסטוריות נפגשות הספרות והפילוסופיה? למה הן נפגשות במקומות אלה דווקא? איך הן נפגשות – איך משפיעה נוכחות פילוסופית על מבנה יצירה ספרותית ואיך משפיעה ספרות על מבנה הגות פילוסופית? מה התועלת והעניין הצומחים לספרות מן הפילוסופיה? מה התועלת והעניין הצומחים לפילוסופיה מן הספרות? ובייחוד – מה מקומה של הפילוסופיה בספרות העברית החדשה מאז המאה התשע-עשרה. ברתנא מתמקד בהיבטים פילוסופיים ביצירותיהם של אחד-העם, ברדיצ’בסקי, ביאליק, ברנר, אוורבוך-אורפז, עמיחי, קרת ויוצרים אחרים.
חלקו האחר של הספר הוא מבוא כללי שבו מתוארים מספר היבטים ספרותיים בפילוסופיה מערבית שמאז שלהי המאה התשע-עשרה שעל-פיהם נערך הדיון ביצירות היוצרים העבריים המבטאים פילוסופיה ביצירתם. הדיון מתמקד בשני זרמים עיקריים בהם נפגשות הפילוסופיה והספרות – רומנטיקה (וניאו-רומנטיקה) ואקזיסטנציאליזם.
ייחודו של הספר הוא הדיון בשאלות עקרוניות, שכמעט ולא נדונו במחקר העברי ובביקורת העברית.

ספרי עיון ומחקר קודמים של פרופ’ אורציון ברתנא:
‘עיון במכלול יצירתו של ש”י אברמוביץ” (1979). ‘עדות קריאה’ (1982). ‘תלושים וחלוצים’ (1983). ‘מבחר שירי ב. מרדכי’ – מבוא ועריכה (1983). ‘לבוא חשבון ‘(1985). ‘זהירות, ספרות ארץ-ישראלית!’ (1989). ‘הפאנטסיה בסיפורת דור המדינה’ (1989). ‘שמונים – ספרות ישראלית בשנות השמונים’ (1993). ‘אבי – פגישת בינים’ (1998). ‘סוף מאה וסף מאה’ (2001).

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “ספרות ופילוסופיה:  על מספר נקודות-מפגש”

האימייל לא יוצג באתר.