ראשי » הגות ועיון » ספר רחמים

ספר רחמים

תרגום: דורון ב' כהן

תאריך יציאה: דצמ-15

דאנאקוד: 249-50332 / מסת"ב: 978-965-540-538-5

נקה

  • מודפס
    ₪74.00 ₪59.20

  • דיגיטלי
    ₪29.00

תיאור

תיאור

מזמור 1:

עצרתי להקשיב, אבל הוא לא בא. התחלתי שנית, בתחושת אובדן. כשתחושה זו העמיקה שמעתי אותו שוב. חדלתי לעצור וחדלתי להתחיל, והנחתי לעצמי להימחץ מבּוּרוּת. היתה זו תחבולה, והיא לא הצליחה כלל. זמן רב, שנים, בוזבזו בסולם מינורי כזה.

גב הספר

גב הספר

ספר רחמים הוא ספר תפילות שחיבר לאונרד כהן בשנה החמישים לחייו, וחמישים פרקיו נקראים כמזמורי תהילים עכשוויים. לאונרד כהן מוכר ברחבי העולם במיוחד כזמר-יוצר שמבצע את שיריו המיוחדים, אבל מאז נעוריו הוא פירסם גם שורה ארוכה של ספרי שירה ופרוזה המצטיינים באיכויות לשוניות יוצאות דופן. בתפילותיו, אף שנכתבו באנגלית, שאב כהן מלוא חופניים מן התנ”ך, המדרש, סידור התפילה וספרות הקבלה והחסידות, ויצירתו הוסיפה נדבך חדש למסורת שירת הקודש היהודית. בה בעת לא נמנע כהן מלשלב בתפילותיו רמזים למסורות אחרות, כולל זו הנוצרית, שבסביבתה גדל וחי, ובמיוחד מסורת הזן-בודהיזם, שבמסגרתה התנסה שנים רבות בתרגול מדיטציה. כהן נתן ביטוי בתפילותיו למגוון רחב של עניינים שהעסיקו אותו כאדם וכיוצר, וניתן למצוא בהן עיסוק בשאלות של אמונה וכפירה, אהבה ומין, זוגיות ואבהות, כאב וחרדה, היסטוריה ופוליטיקה, גלות ונדודים, יצירה והתקבלות, ועוד כהנה וכהנה.

מזמור 1

מזמור 1

מזמור 1:

עצרתי להקשיב, אבל הוא לא בא. התחלתי שנית, בתחושת אובדן. כשתחושה זו העמיקה שמעתי אותו שוב. חדלתי לעצור וחדלתי להתחיל, והנחתי לעצמי להימחץ מבּוּרוּת. היתה זו תחבולה, והיא לא הצליחה כלל. זמן רב, שנים, בוזבזו בסולם מינורי כזה. אני מתמקח עכשיו. אני מציע כפתורים תמורת אהבתו. אני מתחנן לרחמים. אט-אט הוא נכנע. בהיסוס הוא מדדה לעבר כס מלכותו. באי-רצון נותנים המלאכים רשות זה לזה לשיר. במעבר כה עדין עד שאין להבחין בו מתייסדת החצר על קרניים של סימטריה מוזהבת, ושוב אני זמר במקהלות מַטָּה, אני שנולדתי לפני חמישים שנה לשֹאת את קולי עד לגובה זה, ולא גבוה יותר.

על המתרגם

על המתרגם

המתרגם, דורון ב’ כהן, שעסק בספר שנים רבות, משיב בתרגומו למקורם העברי את השאילות המרובות מהספרות היהודית העשירה שממנה שאב כהן. המתרגם אף הוסיף לספר אחרית דבר והערות מפורטות שמסייעות בהבנת דימוייו העשירים של המחבר ואף ממקמות אותו במסגרת יצירתו הרחבה של לאונרד כהן על ביטוייה הרבים.

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “ספר רחמים”

האימייל לא יוצג באתר.