ראשי » סיפורת » רובינזון קרוזו

רובינזון קרוזוDaniel Defoe / Robinson Crusoe

,

תרגום: סיגל אדלר / עריכה: אייל טלמון

מס' עמודים: 292 / תאריך יציאה: 2006

מסת"ב: 965-407-677-2

נקה

  • מודפס
    ₪84.00 ₪67.20

  • דיגיטלי
    ₪29.00

מתוך הספר

מתוך הספר

הקדמה
אם היה אי-פעם סיפור הרפתקאותיו של אדם אחד בעולם ראוי לפרסום ברבים, עורך הסיפור הזה סבור שסיפור זה אכן ראוי.
נפלאות חייו של איש זה עולות על כל דבר שיש (לדעתו) בנמצא; רב גוניות גדולה יותר בחיי אדם אחד נדירה היא.
הסיפור מסופר בענווה וברצינות, מתוך התאמה מוקפדת של המאורעות לשימושים שבני דעת עושים בהם תמיד, כלומר לחנך אחרים לאורה של אותה דוגמה, ללמד זכות על תבונת ההשגחה העליונה ולחלוק לה כבוד בכל קשת נסיבות חיינו, תהיה השתלשלותן אשר תהיה.
לדעת העורך מדובר בתיאור עובדתי ומדויק, שאין בו ולו מראית עין של בדיה. ומכל מקום, בעיניו – היות שסיפורים שכאלה נקראים כולם כלאחר יד ובמהירות – היינו הך אם ילוטש לצורכי שעשוע או לצורכי חינוך הקוראים; לפיכך, ובלי להכביר מחמאות על בני האדם, הוא סבור שהפרסום יביא להם תועלת רבה.

גב הספר

גב הספר

מי מאתנו, בוודאי כאשר היינו ילדים, לא חלם על מסע אל מרחבי הים ואל ארצות לא נודעות? ולמי מאתנו, בוודאי בתקופת ההתבגרות, לא היו רגעים שבהם ייחל להתרחק מכל הלחצים והציפיות של משפחה וחברה, ולהגיע למקום שבו יבנה את נווה המדבר הפרטי שלו? אבל מי מאתנו גם לא חרד מפני מצב שבו ימצא עצמו רחוק מכל היקר והמוכר? בגרעין הסיפור של רובינזון קרוזו (1719), מאבות הרומן האירופי, הצליח דניאל דפו (1660-1731) לגעת בחלום, שהוא גם הסיוט, של כל אחד מאתנו, ולגולל אותו כסיפור מרתק, גדוש מתח ותהפוכות.

הדחף להימלט מגורלו של סוחר בורגני אנגלי שהועיד לו אביו הביא את רובינזון קרוזו אל חופיו של אי נידח. על אי זה הוא מצליח לא רק לשרוד, אלא גם לפרוץ ולגדול: לצוד, לבנות בית, כלים ורהיטים, לביית חיות, לגדל תבואה, להגדיל את משק ביתו ואת תוצרתו, ובהמשך אף להשתמש בשירותיו של פריידי, היליד בן העולם החוץ-אירופי, ה”פרימיטיבי”, לשם העצמת “ממלכתו”. קרוזו מיישם אפוא בשקידה, על האי הנידח, סמל הטבע הפראי, את עקרונותיה של החברה הבורגנית שבה מרד. סיפורו, אשר נעשה שם נרדף לקיומו של האדם המנותק מן החברה, מתברר, באופן פרדוקסי, כסיפורו של האדם החברתי.

 

לספר נוספה אחרית דבר מאת דוד פישלוב.

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “רובינזון קרוזו”

האימייל לא יוצג באתר.