ראשי » סיפורת » אות השני

אות השני

₪74   59.20

גב הספר

גב הספר

“כשהאישה הצעירה – אמה של הילדה – נגלתה כולה לעיני הקהל, דומה שהדחף הראשוני שלה היה לאמץ את התינוקת חזק אל חיקה, לא כל כך מתוך דחף של חיבה אמהית, כמו מתוך ניסיון להסתיר בכך סימן כלשהו שהוטבע בשמלתה או הודק אליה… על חזית שמלתה, עשויה מבד אדום משובח, מעוטרת ברקמה מעודנת ובסלסולים נפלאים של חוט זהב, נראתה האות A…”

בזה אחר זה ניסו דורות של קוראים לפענח את המסתורין של אות השני. הם חוו את הצמרמורת, האת האי-שקט ואת הקסם שמעורר הספר, וניסו להבין מה משמעות האות A בעיני הפוריטנים שגוזרים על הסטר לענוד אותה, עונש על חטאה – הניאוף.

אות השני (1850) היא קרוב לוודאי היצירה החשובה ביותר בסיפורת האמריקנית של אמצע המאה התשע עשרה, חיבור שהוא ממכונני הספרות האמריקנית כולה.

נתניאל הותורן (1864-1804), תושב העיר סילם מלידתו ועד מותו, הוא צאצא של אותם פוריטנים שבזכותם נודעה סילם בהיסטוריה העולמית, במשפטי המכשפות שהתנהלו בה ב-1692. אמריקה הפוריטנית היא הנושא המרכזי בכתיבתו של הותורן.

מתוך הספר

מתוך הספר

הקדמת המחבר למהדורה השנייה
להפתעתו הרבה של המחבר ובמידה רבה (אם יותר לו לומר זאת, בלי להוסיף חטא על פשע) של הנאה משועשעת, הוא מוצא שהרשימה שלו על הווי הפקידים הנושאים במשרות ציבוריות בהקדמה ל’אות השני’ עוררה תרעומת חסרת תקדים בקהילה הנכבדה הסובבת אותו. קרוב לוודאי שהתגובה לא הייתה חריפה יותר אילו שרף את בית המכס עד היסוד וכיבה אודים עשנים בדמה של אישיות נערצה כלשהי שכלפיה לכאורה טיפח שנאה משונה. מאחר שהביקורת הציבורית הייתה מכבידה עליו ביותר, אילו הודה שהוא ראוי לה, נוטל המחבר לעצמו רשות לומר שהוא חזר וקרא בקפידה את עמודי ההקדמה מתוך כוונה לשנות או למחוק את מה שיימצא פסול ולכפר ככל יכולתו על מעשי התועבה שהואשם בהם. אבל נראה לו שהתכונות היחידות הבולטות ברשימה הן בדיחות הדעת הכנה והתמימה והדיוק הכללי שנקט כדי להעביר את רשמיו הנאמנים מהדמויות שתוארו בה. אשר לעוינות או לרשעות מכל סוג, אם אישית ואם פוליטית, הוא מכחיש לחלוטין מניעים שכאלה. אולי היה אפשר להשמיט לחלוטין את הרשימה, בלי שתיגרם בכך אבדה לציבור או יינזק הספר. אבל מאחר שלקח על עצמו לכתוב אותה, הרי בעיניו לא יכלה להיכתב טוב יותר או ברוח אוהדת יותר וגם לא, ככל שאפשרו לו כישוריו, להביא רישום מלא חיים יותר של המציאות.

המחבר נאלץ אפוא לחזור ולהדפיס את רשימת ההקדמה ככתבה וכלשונה.

סילם, 30 במרס, 1850

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “אות השני”

האימייל לא יוצג באתר.