ראשי » סיפורת » ניטשה בבתי הקפה של וינה

מבצע!

ניטשה בבתי הקפה של וינה

עריכה: יעקב גולומב

₪84   67.20 58.80

המלאי אזל

גב הספר

גב הספר

קובץ מאמרים זה, מפרי עטם של גדולי החוקרים בתחומם, מנתח את הרושם שהותירה הגותו של ניטשה על סופרים, מוזיקאים ואינטלקטואלים מובילים בתרבות האוסטרית בכלל ובקרב יוצרים יהודים בפרט, בשלהי המאה התשע-עשרה ולאחריה.
רבים מהם נקראו “יהודי שוליים”, באשר איבדו את אמונתם הדתית, התרחקו מהמסורת היהודית ומקהילות ישראל אך התקשו להתקבל על-ידי הגויים שמסביבם. השנאה לשורשי אבותיהם הובילה אחדים מהם להרס עצמי ולהתמוטטות. אחרים מצאו עצמם ב’אזור המפורז’ בין אינטגרציה ודחייה.
בשפתו של סטפן צווייג, יהודים אלה אכלסו את ‘העולם של אתמול’. זהו עולם שחרב, עולם מופלא שבו גדולי היוצרים היהודים המקוריים, האינטלקטואלים המבריקים והרגישים כל כך, חשו בגאונותו של ניטשה, עסקו בו ופחדו ממנו כאחד. הם הראשונים שהרגישו (יחד עם ניטשה עצמו) את בואה של תקופה ברברית שתשמיד את עולמם, אותם עצמם ואת תרבותם האיכותית כל כך, ותהפוך כל זאת לעיי חרבות.
עם מותם השאירו לנו יהודים אלה אוצרות תרבות, שחוברו בתקופה יחסית קצרה. אך מיטב היצירות האלה טרם תורגמו לעברית עדכנית. לכן מטרתו המרכזית של הקובץ הזה לשמש מעין ‘גל-עט’ לגאונים הנשכחים והבודדים הללו ולהביא לקורא הישראלי ולו שמץ מאוצרות רוחם העמוקה, הבעייתית והייחודית כל כך.

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “ניטשה בבתי הקפה של וינה”

האימייל לא יוצג באתר.