ראשי » הגות ועיון » מראשית לבראשית רבה

מראשית לבראשית רבה

₪84   67.20

גב הספר

גב הספר

בראשית רבה, מדרש האגדה העיקרי לספר בראשית, הוא קובץ נרחב של דרשות חכמים העוסקות ברובן בבריאת העולם. דרשות אלה מאירות את הסיפור המקראי מהיבטים שונים, והן נועדו לקרב את דברי התורה ואת משמעותם אל רוחם ואל דעתם של השומעים בדורותיהם של הדרשנים ואל הקוראים בעתיד. עם זאת, הדרשות על כלל ספרי המקרא, ובעיקר אלה העוסקות בפרקיו הסיפוריים וההיסטוריים, הן חלון אל עולמם הרוחני העשיר והמגוון של חז”ל, בני המאות הראשונות שלאחר חורבן בית המקדש השני. כמה וכמה מדרשותיהם של גדולי החכמים בעלי האגדה באותם דורות בנויות על הפרק הראשון של ספר בראשית, שעניינו בריאת העולם, והן כלולות בפרשיות הראשונות של מדרש בראשית רבה. רבות מאלה מובאות, נדונות ומתפרשות בספר זה.
האגדה תופסת כיום מקום נכבד למדי במכלול הספרותי והתרבותי המעסיק את הציבור בישראל, אלא שהעיסוק בה מחייב את המתעניין לגבור על זרויות הלשון והסגנון של ספרות המדרש, השונים מכל המוכר לו. הספר שלפנינו נועד להרחיב ולהעמיק את הבנת המדרש אצל הקוראים האמונים על ספרות זו, ולסייע בידי הקורא הבלתי מנוסה להתוודע אל האגדה והמדרש ואל חכמי המדרש ועולמם.

פרופסור חננאל מאק מתמחה בתחום האגדה והמדרש. מלמד במחלקה לתלמוד באוניברסיטת ברֿאילן, וכותב ומרצה גם על נושאים מתחומים קרובים: מקרא, תלמוד, תפילה, היסטוריה של העם היהודי וספרות ישראל לדורותיה.

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “מראשית לבראשית רבה”

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *