ראשי » סיפורת » מכתבים אל משורר צעיר

מבצע!

מכתבים אל משורר צעיר

תרגום: עדה ברודצקי

תאריך יציאה: 2004

נקה

  • מודפס
    ₪54.00 ₪43.20

  • דיגיטלי
    ₪29.00

גב הספר

גב הספר

דברי פתיחה

מאת פרַנץ קסאבֶר קַפּוּס

בשלהי הסתיו של שנת 1902 ישבתי בגן האקדמיה הצבאית שבווינה־נוישטט תחת עצי ערמון עתיקים וקראתי בספר. כה שקוע הייתי בקריאה, שלא הרגשתי כלל שהכומר האקדמי המלומד והחביב פרופ’ הורַצֶ’ק, היחיד בחבר המורים שלא היה קצין־צבא, עומד לידי. הוא לקח ממני את הספר, התבונן בעטיפה וניענע בראשו. “שירים מאת ריינר מריה רילקה?” שאל מהורהר. הוא עילעל בספר, ריפרף בעיניו על־פני בתי שיר אלה ואחרים, הביט למרחוק תפוס־מחשבה ולבסוף הפטיר: “ובכן, החניך רֶנֵה רילקה היה למשורר.”

באותו מעמד שמעתי מפיו על־אודות הנער הצנום והחיוור, אשר לפני יותר מחמש־עשרה שנים נשלח בידי הוריו לפנימייה הצבאית בסַנקט־פֶּלטֶן כדי שיוכשר שם לקצונה. דמותו של החניך־לשעבר נחרתה היטב בזכרונו של הורצ’ק, שכיהן במוסד הזה בתפקיד של כומר ומורה ללימודי הדת. הוא תיאר אותו כנער שקט, רציני ורב־כישרון, שתמיד עמד מובדל מן החבורה. את הנוקשות של חיי הפנימייה נשא באורך־רוח, אבל כאשר מקץ ארבע שנים עבר עם האחרים אל הפנימייה התיכונית בווייסקירכן־מורביה, לא היה חסון די הצורך כדי לעמוד באתגרים, והוריו הוציאו אותו מן המוסד ואיפשרו לו להמשיך את לימודיו בפראג. כיצד התנהלה דרך חייו מאז ועד עתה, לא ידע לומר.

לשמע הסיפורים האלה לא ייפלא שעוד באותה שעה עצמה החלטתי לשגר את נסיונותי בתחום השירה אל ריינר מריה רילקה ולבקש את חוות דעתו. טרם מלאו לי עשרים שנה, עמדתי על סף קריירה מקצועית שנראתה לי מנוגדת בתכלית לנטיותי האמיתיות וסבור הייתי, שאם יש בנמצא מי שיתייחס בהבנה למצוקותי, הרי זה מחבר הספר “לי לחג”. בלי כוונה מפורשת נולד מכתב־לוואי לשירים, שבו חשפתי את עצמי יותר מאי־פעם בעבר ואי־פעם בעתיד לפני אדם כלשהו.

חלפו שבועות רבים, עד שהגיעה תשובה. המכתב שנחתם בכחול הראה את חותמת הדואר של פריז. ידי המחזיקה בו חשה כובד רב. על־גבי המעטפה נסתמנו אותם תווים יפים ובטוחים שאיפיינו את תכולתה למן השורה הראשונה עד האחרונה. בזה החלה התכתובת הקבועה שלי עם ריינר מריה רילקה, שנמשכה עד 1908 ואז התפוגגה בהדרגה, מאחר שחיי סטו אל אותם תחומים עצמם שדאגתו החמה, העדינה והנוגעת־ללב ביקשה לשומרני מפניהם.

אבל אין בזה חשיבות. חשובים רק עשרת המכתבים שלהלן: חשובים לשם הכרת העולם שבו חי ויצר ריינר מריה רילקה, וחשובים גם למען מספר רב של אנשים צומחים ומתהווים מהיום וממחר. ובמקום שאדם גדול ויחיד משמיע את קולו, על הקטנים להחריש.

ברלין, ביוני 1929

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “מכתבים אל משורר צעיר”

האימייל לא יוצג באתר.