ראשי » הגות ועיון » מדוע ‘באמת’ הוקמה מדינת ישראל

מבצע!

מדוע ‘באמת’ הוקמה מדינת ישראל

₪79   63.20 55.30
Name Range Discount
מבצע שבוע הספר 2022 1 - 1 12.5 %
מבצע שבוע הספר 2022 2 - 2 25 %
מבצע שבוע הספר 2022 3 - 10 37.5 %

גב הספר

גב הספר

רבים נוטים לתפוס את מועד השקתה של מדינת ישראל, במאי 1948, כפרי היוזמה המוצלחת של התנועה הציונית, שהשכילה לנצל הזדמנות היסטורית נדירה עם סיומו הרשמי של שלטון המנדט הבריטי.
חיבורנו כאן בוחן את המקובלה הזו מפרספקטיבה שונה משהו. לשיטתו, פרק הזמן שבין סיום מלחמת העולם השנייה באירופה להכרזת עצמאותה של ישראל, מתאפיין כתקופת מאבק על השליטה במדינה העתידית בין הפלגים הציוניים הרלוונטיים. כך היא מכוונת למסקנה כי פעולת האצ”ל במלון המלך דוד כוונה בעיקר לחיסולו הפוליטי של דוד בן גוריון; כי מודל ‘הסזון’ במתכונת 1944 לא חזר על עצמו לאחר פירוק תנועת המרי העברי, לאור החלטתו האסטרטגית של יו”ר הסוכנות לנצל את יכולתם של אצ”ל ולח”י לנהל מאבק חמוש בבריטים ובמקביל לתייגם כמי שמזיקים לפעילות הציונית; כי המאבק הציוני באו”ם היה לא יותר מסחריר (ספין) הכרחי, וכי מבחינת התנועה הציונית יצא שכרו בהפסדו; כי בן-גוריון יכול היה לצמצם משמעותית את הסבירות לפלישתם הצבאית של צבאות ערב הסדירים לאחר כינון המדינה, אבל לא היה מעוניין בכך, כי מועד ההשקה שקיפל בתוכו סכנות חמורות ביותר, נקבע כתוצאה מאילוצי המאבק הפנימי שבמרכזו השאלה מי ישלוט במדינה העברית החדשה, ועוד ועוד.

ארז כסיף

ארז כסיף

ד”ר ארז כסיף עוסק בחקר תהליכי קבלת החלטות מדיניות, ובעיקר בחקר אלו שעניינן מדיניות חוץ. הוא משמש מרצה באוניברסיטת בן-גוריון ובמכללת לוינסקי לחינוך. זהו ספרו הרביעי. ספרו האחרון ‘לחלק את הארץ’ (הוצאת ‘כרמל’, 2008), עוסק בסוגיית שיטת הבחירות בישראל.

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “מדוע ‘באמת’ הוקמה מדינת ישראל”

האימייל לא יוצג באתר.