ראשי » סיפורת » כשניפגש אספר הכול

כשניפגש אספר הכול

(חוות דעת לקוח 1)

עריכה: מיכל בן צור

מס' עמודים: 180 / תאריך יציאה: 2017

דאנאקוד: 249-50504 / מסת"ב: 978-965-540-722-8

₪64   51.20

גב הספר

גב הספר

“אין יומן” הכריזה אחותי, שהחליטה חודשיים אחרי שאמנו נפטרה לרוקן את ביתה, “אבל מצאתי שלוש צלחות מצופות כסף, כאילו הכינה לנו מתנת פרידה”. זה היה האות לפירוק מהיר של בית אמי. כלים, בגדים, ספרים וצעצועים נמסרו, חולקו בינינו או נזרקו לפח. אבל בתחתית תיבת הצעצועים העמוקה, שבה הניחה אמי גם את אלבומי התמונות מהולנד שלפני המלחמה, מצאנו מעטפת דואר אוויר אמריקנית פשוטה ועליה כתוב בעיפרון: “תכתובת ריינה ואהרון, 1946-1945”. במעטפה היו מברקים ומסמכים ושבעים מכתבים בהולנדית על גבי נייר מכתבים דק. כתבה אותם אחותה ה’יוצאת דופן’ של אמי, ששרדה בשואה. הנמענים היו הוריה ואחיה, שהצליחו להימלט וחיו בארצות הברית.

 

בספר כשניפגש אספר הכול המחברת שוזרת את קולה בקול דודתה, ריינה דה פריס–ספיר,  עורכת דין צעירה, אשת רב ופעילה בקהילה הציונית האורתודוקסית בהולנד. למחברת נודע על קיומם של המכתבים האלה רק לאחר מות אמהּ, שבעים שנה אחרי שנכתבו. אפשר לקרוא בהם עדויות מפורטות על הכאוס ששרר בהולנד אחרי המלחמה ועל הקושי בשיקום שרידי הקהילה היהודית בהולנד. גם טראומות משפחתיות שהושתקו מבצבצות בין השורות. הקורא מלווה את המחברת בניסיונותיה לגשר על מרחק הזמן והמקום וליצור חיבור עם דודתה, במסעותיה להולנד בעקבות המכתבים, בגילוי פרטים חדשים על ההיסטוריה המשפחתית ובמפגשים מרגשים עם אנשים שהצילו ועם אנשים שניצלו.

 

 

 

רינה רוטלינגר–ריינר נולדה בארצות הברית ועלתה לארץ עם משפחתה בילדותה. היא עוסקת באנתרופולוגיה תרבותית. ספרה עזות שבקדושה: תיאטרון נשים דתיות בישראל יצא לאור בעברית בשנת 2007 ותורגם לאנגלית. היא מרצה בכירה במכללת ‘תלפיות’ בחולון, אם לשלושה וסבתא לארבעה. היא גרה בירושלים.

 

 

חוות דעת (1)

1 ביקורת עבור כשניפגש אספר הכול

  1. Assaf

    ספר נהדר!! ממליץ בחום!

הוסף חוות דעת

האימייל לא יוצג באתר.