ראשי » הגות ועיון » קשרים חבולים

קשרים חבולים

תרגום: עמית פכלר ואודי הררי / עריכה: חיה שטיינפלד ועמית פכלר

מס' עמודים: 280 / תאריך יציאה: אפריל 2014

דאנאקוד: 249-5222

נקה

  • מודפס
    ₪89.00 ₪71.20

  • דיגיטלי
    ₪29.00

גב הספר

גב הספר

כיצד יכולים יחסים קרובים להסב לנו עונג, לגדל אותנו ובאותה עת לגרום לנו נזק וכאב?

הפסיכואנליטיקאי הניו-יורקי מייקל אייגן לש בספר זה את החומרים מהם עשויים החלומות: טראומות, פנטזיות ורגשות כגון אשמה, תאוות-נקם, שנאה ואימה. מושגיהם של ביון ושל ויניקוט מוארים באור חדש, וקשת ססגונית של מטופלים ומודרכים ממחישה לנו את הפרדוקסים הכרוכים בעבודה הפסיכואנליטית: קארי, אמנית העולה לגדולה ומתקשה להתמודד עם ההצלחה; פאם, השולפת מצלמה בסופי פגישות ומצלמת את המטפלת שלה במפתיע, ועוד.

בפרק אישי במיוחד מתאר אייגן את ילדותו והתבגרותו, ואת ההשפעות של הבודהיזם ותורת הקבלה על חשיבתו הקלינית. קולו של אייגן הוא קול חם וכתיבתו מאפשרת לקוראיו להרגיש בנוח להיות הם עצמם.

לספר מצורפת הקדמה שכתב אייגן במיוחד למהדורה העברית

תוכן העניינים

תוכן העניינים

בפתח המהדורה העברית מאת מייקל אייגן / 9

זמן כדי למות בו – הקדמה מאת סיגל השילוניֿאריאלי / 11

פתח דבר / 22

שלמי תודה / 25

הקדמה / 31

חלק א: קשרים חבולים – חלומות חבולים

פרק ראשון: קשרים חבולים / 41

פרק שני: הזנה פצועה / 66

פרק שלישי: עבודתֿחלום חבולה / 84

פרק רביעי: האובייקט הבלתיֿניתן לחלימה / 109

חלק ב: עבודה בתוך החפירות

פרק חמישי: מצלמות / 129

פרק שישי: העולם נעשה גדול יותר / 148

פרק שביעי: תיוק הפנימיים / 169

פרק שמיני: הצורך של האדם להרוג את עצמו / 189

פרק תשיעי: הטלאה / 208

פרק עשירי: צמרמורות / 233

אחרית חלום / 247

גילוי וכיסוי בלשונו של אייגן –
אחרית דבר מאת עמית פכלר / 249

רשימת מקורות לספר קשרים חבולים / 270

מפתח השמות והעניינים / 273

בפתח המהדורה העברית

בפתח המהדורה העברית

אפשר היה לחשוב שספר בנושא חבלה רגשית בלתיֿנמנעת יהיה פסימי. תחושתי היא כי אמונה עמוקה יותר מהפסימיות שלנו מאפשרת ומחייבת לומר את האמת על אודות הוויותינו החבולות ולנגוע בהן, לפגוש אותן, לעבוד עמן.

אמת היא כי אנו חבולים עלֿידי הַקשרים המזינים אותנו. הזנה וחבלה כרוכות יחד בחיי אנוש. אין קשר שהוא רק מזין או רק חובל. כל הקשרים מכאיבים, כל הקשרים פוצעים. אולם המגע שלנו זה עם זה מזין, תומך, בורא. האיזון בין חבלה לתמיכה נע ממצב למצב ומהווה יותר עבור אנשים מסוימים ופחות עבור אחרים. עבור אחדים, האמת בחיים היא חבלה, יותר מאשר תמיכה ואכפתיות. עבור אחרים, היבטים חיוביים של הַקשר גוברים על ההיבטים השליליים שלו. איש אינו חומק מעבודה עם תערובות אלה, הממלאות תפקיד חשוב בעיצוב חיינו.

ארבעת הפרקים הראשונים בספר זה ממפים את השטח במונחים כלליים יותר. הם מראים את נוכחותה החובקתֿכול של חבלה הנגרמת לנו עלֿידי קשרים התומכים בנו ומעניקים לנו חיים, חבלה כה עמוקה ומחלחלת עד שהיא משפיעה על דרכי הפעולה של חיי החלום. קשרים חבולים מובילים לעבודתֿחלום חבולה. יסודות האישיות עצמם סופגים מכות בדרכים המשפיעות על היכולת לעבד רגשות.

עבודתֿהחלום מטרתה בין היתר לעזור לעכל רגשות. בצד תפקידים נוספים, חלומות עובדים עם השפעות רגשיות, טראומטיות לרוב. הם מספקים ערוץ שדרכו הם יכולים לייצגֿמחדש פצעים ולהתחיל להיכנס אל מחזור הדם הנפשי בדרכים מזינות. חלומות הנם מקור להזנה נפשית. אך עבודתֿ
החלום עלולה להיות שבורה. כשיש מערכת עיכול רגשית חבולה, נותרים במצב של חוסר עיכול כרוני.

הבעיה אינה פשוטה. חלומות עלולים להיחבל עלֿידי מה שנחלם, עלֿידי הדבר שאותו הם מנסים לייצג. וילפרד ביון דיבר על ‘אובייקט בלתיֿניתן לחלימה’ – מצב כה מזיק עד כי לחלום אותו פירושו לחזור עליו או להמשיך תהליך שיכול להזיק. איך אפשר לחלום את החבלה שצריך לעכל מבלי להוסיף להיחבל תוך כדי התהליך? זאת בעיית מפתח העומדת בפני הטיפול. במובן מסוים, המטפל חייב להתפתח עד היותו מעבדֿחלומות מסייע. הטיפול יכול להיות, ככל שיידרש, מעין מצב חי של טיפול נמרץ, שבו נתמך מעבדֿהחלומות של המטופל עלֿידי זה של המטפל. במידה מסוימת, העבודה ממשיכה מעבודתֿחלום לעבודתֿחלום, כוללת תהליכים של שידור רגשי עמוק.

החלק השני והגדול יותר בספר עוסק בתיאורים קליניים, בעושר ובעבודה המפורטת בחדר הטיפולים, ונחתם בפרק אוטוביוגרפי. כאשר שוקעים בתיאורים של העבודה הטיפולית כפי שזו מתרחשת מרגע לרגע, צומחת תחושה של התהליכים הכלולים בה והערכה לסוגי התקשורת שהנם אפשריים, אך נתקלים תדיר בהתעלמות או בחוסר הערכה מספקת. העובדה שאל חלק גדול מן התקשורת מפעפע חוסר עיכול נפשי חלקי היא הרתֿמשמעות לאופן שבו אנו מסתדרים עם עצמנו ועם אחרים במישור הלאומי, הבינלאומי והגלובלי, כמו גם בחיי הפרט.

העובדה שאנו מוסיפים לחלום פירושה כי חלומותינו אינם מתייאשים מאתנו. כמו שכתבתי לקראת סוף הספר, “יש ביכולתנו לחלום זה את זה בצורות המחבקות את התחושה שהפנימיות חשובה, שאנו אכן חיים זה בתוך זה, שיכולתנו להרגיש זה את זה ואת עצמנו היא דבר מה שראוי לנסותו”. בסופו של דבר, אין דרך לעקוף את החבלה שלנו; אך כשאנו עוברים דרכה ונמצאים במגע גובר עם המעמקים שלנו, נפתחות מציאויות.

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “קשרים חבולים”

האימייל לא יוצג באתר.