ראשי » הגות ועיון » קתרסיס 9

מבצע!

קתרסיס 9

₪74   59.20 51.80
Name Range Discount
מבצע שבוע הספר 2022 1 - 1 12.5 %
מבצע שבוע הספר 2022 2 - 2 25 %
מבצע שבוע הספר 2022 3 - 10 37.5 %

מתוך הספר

מתוך הספר

דבר המערכת
בכמה מדברינו בעבר התייחסנו למה שכתבו אחרים – לעתים אנשים שאינם קשורים לאוניברסיטה – על טיבו של החינוך האקדמי, חובותיו ומטרותיו. והנה הזדמן לנו לקרוא עוד מאמר המסיים בהצהרת עקרונות על טיב החינוך האוניברסיטאי. הפעם המחבר הוא פרופסור מנחם נתן, ודבריו הופצו בדואר האלקטרוני של אוניברסיטת תל-אביב ב-18 בדצמבר 2007. שם המאמר הוא “ושבאמת לא יעבדו עליכם”, ורובו מוקדש לתיקון טעויות סטטיסטיות וכלכליות במאמר שפרסם נחמיה שטרסלר ב”הארץ”. לענייננו חשוב קטע הסיום של המאמר, והנה הוא:
אין צורך להתייחס יותר מדי ברצינות ליתר ה”עובדות” ופירושן שמובאות במאמרו של מר שטרסלר, אך לא ניתן לעבור על סדר היום לגבי שימושו במחקרים כלכליים ל”הוכחה”. אמירות כמו “לא ברור מהי כאן הביצה ומהי התרנגולת – לא ברור אם ההשכלה הגבוהה היא שדוחפת קדימה את התוצר, או שהעלייה בתוצר וברמת החיים היא שמגדילה את הביקוש (ולכן גם את ההיצע) של ההשכלה הגבוהה” מעידות על אומרם. מר שטרסלר – השכלה גבוהה איננה “מוצר”. היא לא למכירה. היא כל דבר אחר – זכות, חובה, נכס לאומי – אך לא “מוצר”. אנחנו לא בשוק של קונים ומוכרים. חברי הסגל אינם “ספקי שירות” והסטודנטים אינם “צרכנים”. חברי הסגל הם יוצרי ואוצרי מאגרי הידע והרוח בכל מגוון המקצועות ותפקידם להנחיל את הידע הזה ורוח זו לדורות הבאים. כמו ששרלוק הולמס נהג לומר לעוזרו ווטסון – “מובן מאליו, חברי”. הדבר המובן מאליו – השכלה אמיתית – אליו שאפו תמיד אבותינו, הוא ה”עסק” שלנו כאנשי אקדמיה. והעסק הזה אינו למכירה.
נוסיף ונעיר כי, בשעה שפרופסור למחקר התרבות מתאר את המתימטיקאי והפילוסוף גוטלוב פרגה כ”סוכן תרבות”; ובשעה שדיקאן פקולטה למדעי הרוח מציע שהפקולטה תתאים את עצמה לעידן של שיווק ותהיה “רווחית”, בא דווקא פרופסור להנדסת חשמל ומזכיר לנו כי מדעי הטבע – והרוח – אינם מוצרים העומדים למכירה.

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “קתרסיס 9”

האימייל לא יוצג באתר.