ראשי » הגות ועיון » קתרסיס 21

מבצע!

קתרסיס 21

תאריך יציאה: נוב-14

דאנאקוד: 249-50264

₪74   59.20 51.80
Name Range Discount
מבצע שבוע הספר 2022 1 - 1 12.5 %
מבצע שבוע הספר 2022 2 - 2 25 %
מבצע שבוע הספר 2022 3 - 10 37.5 %

דבר המערכת

דבר המערכת

רוב המאמרים בגיליון זה עוסקים שוב בנושאים שונים מתחומים הקשורים למדינת ישראל, תולדותיה ותרבותה. כאמור בדברי המערכת בגיליונות קודמים, אין כאן מדיניות של בחירת נושא או תחום מרכזי. המאמרים בכל חוברת הם אותם מאמרים שהוגשו לנו ונמצאו כשרים לפרסום בעת הכנתה לדפוס.

בגיליון זה אנו גם מפרסמים לראשונה ״מאמר אורח״ – מאמרו של אביהו זכאי – בעקבות החלטת המערכת בישיבתה ביום א׳ בניסן תשע״ד, וזה לשונה:

המערכת החליטה לפתוח מדור חדש בשם ״מאמר אורח״. למדור זה, שאין חובה לפרסמו בכל חוברת, יתקבלו מעת לעת מאמרים שאינם מאמרי ביקורת על ספר או על מאמר שיצא לאור בעברית, אך הם עדין עוסקים בביקורת על פרסומים בעברית ו/או בלועזית בעניינים שיש להם ערך לקוראי קתרסיס. לא יפורסם יותר ממאמר אחד מסוג זה לחוברת אחת.

ב-24 בינואר 2014 הלך לעולמו בשיבה טובה חבר מועצת המערכת של קתרסיס, פרופ׳ משה גיל.

משה גיל נולד בביאליסטוק בשנת 1921 וגדל ברומניה, שם למד גם עברית והצטרף בגיל צעיר לתנועת השומר הצעיר. על כך נאסר בשנת 1942 וישב שנתים בית הסוהר, שם בלה חלק מזמנו בהוראת עברית לאסירים יהודים. בשנת 1945 עלה לארץ והצטרף לקבוץ רשפים, שבו היה חבר עד 1985, והיה זמן מה גם מזכיר הקבוץ. ברשות הקבוץ למד היסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת תלֿאביב בשנים
1967-1965, בהן השלים תואר ראשון ושני. את התואר השלישי עשה באוניברסיטת פנסילבניה בארצות הברית, בהדרכתו של פרופ׳ שלמה דב גויטיין, על מסמכים מן הגניזה הקהירית. הגניזה הקהירית, ותולדות היהודים בארצות ערב בימי הבינים, היו לעיקר מחקרו. הוא פרסם מאות תעודות מן הגניזה פרסום ראשון, וכתב כמה וכמה ספרים ועשרות מאמרים, הפורשים יריעה רחבה של חיי יהודים בארצות ערב בימי הבינים ובראשית העת החדשה, וכולם מבוססים על ניתוח מדוקדק של המקורות. כמה מפרסומיו עוסקים גם בהיסטוריה של עם ישראל בתקופות אחרות. ספרו האחרון, והרומאי אז בארץ, יצא לאור כשש שנים לפני מותו, והוא אוסף מאמרים העוסקים בחיי היהודים בארץ ישראל בתקופת השלטון הרומי.

משה גיל היה חוקר מסור וחרוץ, ועד לפני כשנה, בגיל למעלה מתשעים, היה יושב כמה שעות ביום בחדרו בספרית האוניברסיטה, קורא, חוקר ומפרסם מאמר מפעם לפעם. הוא היה חתן פרס רוטשילד במדעי היהדות ופרס ישראל בחקר ארץ ישראל. שמו הלך לפניו בעולם הגדול בין חוקרי הגניזה ויהדות ארצות ערב. באוניברסיטת תלֿאביב, שחזר אליה עם סיום עבודת הדוקטור בארצות הברית, קודם במהרה לדרגת פרופסור חבר ופרופסור מן המנין, ושמש כראש בית הספר למדעי היהדות וכדיקאן הפקולטה למדעי הרוח. משה גיל עודד מחשבה בקורתית בין תלמידיו וחבריו, והיה זה מובן מאליו שכאשר יסדנו את קתרסיס הוא היה מן הראשונים שפנינו אליו ובקשנו שיצטרף למועצת המערכת. הוא עשה זאת ברצון, ומפעם לפעם היה שולח לנו את הערותיו על מאמרים שפרסמנו.

תוכן העניינים

תוכן העניינים

דבר המערכת… 5

על שלושה ועל ארבעה

יוחנן גלוקר

מצפן, שימור, יצירתיות וביקורתיות…… 7

יהוידע עמיר

טיול סנטימנטלי בשבילי ההגות היהודית

על ספרו של הילארי פטנאם 17

שלמה אהרונסון

על ספרו של אבי שילון………… 57

ירון ונסובר

כנראה שזה קצת יותר מורכב

על ספרה של ארנת טורין…. 97

ישמח בן אלימלך

אפלטון על אמת……………… 120

מאמר אורח

אביהו זכאי

גלות וביקורת: על השימוש והשיבוש של אדוארד סעיד

ליצירותיו של אריך אוארבָּך 129

ש”ז הבלין

הבהרת תעלומה

תגובה לתגובה של בנימין בראון……………… 152

תיקון טעות.. 157

זכרון לראשונים……………… 158

ראובן מירקין

שני תלמידי חכמים שהיו בעירנו

על זאב בןֿחיים ויחזקאל קוטשר……………… 159

זאב בןֿחיים

על ספרו של ג’ גומפרץ, מבטאי שפתנו……… 164

זאב בןֿחיים

למאמרי בקרית ספר כרך ל, עמ’ 167 טור א’ ש’ 24-18……… 174

י’ קוטשר

על “מבטאי שפתנו” לגומפרץ……………… 175

תוכן גיליון 20 182

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “קתרסיס 21”

האימייל לא יוצג באתר.