ראשי » הגות ועיון » הרהורים על ספרות ורפואה דילמות ביחסי רופא-חולה; כרך…

מבצע!

הרהורים על ספרות ורפואה דילמות ביחסי רופא-חולה; כרך ה’: הרמב״ם והרפואהReflections on Literature and Medicine Dilemmas in Physician-Patient Relationships - Volum V

מס' עמודים: 272 / תאריך יציאה: מאי 2020

מסת"ב: 978-965-571-268-1

₪100.00   80.00 70.00
Name Range Discount
מבצע קיץ 2020 1 - 1 12.5 %
מבצע קיץ 2020 2 - 2 25 %
מבצע קיץ 2020 3 - 10 37.5 %

על הספר

על הספר

ספרה החדש של ד”ר לימור שריר, הרמב”ם והרפואה, ראה אור בימים אלה בהוצאת הפקולטה לרפואה ע”ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב. ספר זה הוא כרך חמישי בסדרה: “הרהורים על ספרות ורפואה – דילמות ביחסי רופא-חולה”.

ייחודו של הספר נעוץ בהשוואה המפורטת בין גישתו של הרמב”ם למחלות ולסיבות התחלואה העיקריות, לבין הגישה המקובלת בימינו, למשל מחלות דרכי עיכול, מחלות ריאה, מחלות מטבוליות, מחלות נפשיות, סרטן. בספר מופיעה התייחסותה של המחברת לקנביס – אז והיום. הספר מדגיש את האקטואליות של הרפואה המונעת, ומתעמק בדמותם של החולה ושל הרופא, בקשר הייחודי שביניהם, ובגישור בין הגישה בתקופת הרמב”ם ובין הגישה כיום. לדברי שריר:

דווקא כיום, בעידן שבו הטכנולוגיות החדשות מתפתחות בקצב אקספוננציאלי ומתנגשות ברפואה השמרנית, ישנה סכנה להפיכת האדם לנתון סטטיסטי וחסר נשמה. לכן החלטתי לחזור 800 שנה אחורנית ולשוב ולעיין בגישתו הרפואית-חינוכית של הרמב”ם שהיה פורץ דרך יחסית לרקע התרבותי-מדעי של תקופתו. כל דור של רופאים, חוקרים ומדענים נסמך על אלה שקדמו לו. הרפואה של היום ממשיכה במידה רבה את גישתו הרציונליסטית, הפוזיטיביסטית וההוליסטית של הרמב”ם, ולכן בעידן החדש ברפואה, אני רואה חשיבות רבה לעיין בכתבי הרפואה של הרמב”ם והדרך שסלל בגישתו לבריאות, לאבחנה ולטיפול אל מול אלה המקובלים כיום שעל בסיסם תקום “הרפואה החדשה”.

 

על הספר:

פרופ’ שלמה שוהם:

ד”ר לימור שריר, רופאה וסופרת, מיטיבה להנהיר את משמעות מקצוע הרפואה בתקופות שונות, ובעיקר מתמקדת בתקופת הרמב”ם. יש בספר זה הארה הומניסטית ופילוסופית על אודות משמעות החיים ועל הצורך של הרופא להיות אידיאליסט ואידיאולוג, כי הרי בבסיס מקצוע הרפואה מצויות השאלות האתיות, והרופא, כאיש מוסר, ימצא הרבה כיווני דרך והכוונות מאירות עיניים בספר מחונן, מבריק ובהיר זה.

 

פרופ’ נורית גוברין:

בספר יש שילוב מבורך של עבר והווה, של הבאת המקורות העתיקים העוסקים במחלות ובריפּויָן, עם אלה המתארים את מציאות ימינו בהווה, ובתווך, ביניהם, הבאת דברי הרמב”ם בהקשר ישן-חדש זה. הספר יסודי ומפורט ועוסק בכללים אבל גם בהרחבה בפרטים. הרמב”ם מתגלה במלוא חשיבותו, כוחו וגדולתו, כמי שהבין את הנפש, את הגוף ואת הקשר ביניהם. רבות מעצותיו כוחן יפה גם לימינו אלה. התוכן מובא מתוך זווית הראייה הייחודית של לימור שריר כרופאה וסופרת.

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “הרהורים על ספרות ורפואה דילמות ביחסי רופא-חולה; כרך ה’: הרמב״ם והרפואה”

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *