ראשי » הגות ועיון » הרהורים על ספרות ורפואה דילמות ביחסי רופא-חולה; כרך…

מבצע!

הרהורים על ספרות ורפואה דילמות ביחסי רופא-חולה; כרך ה’: הרמב״ם והרפואהReflections on Literature and Medicine Dilemmas in Physician-Patient Relationships - Volum V

מס' עמודים: 272 / תאריך יציאה: מאי 2020

מסת"ב: 978-965-571-268-1

₪100.00   80.00 70.00
Name Range Discount
מבצע שבוע הספר 2022 1 - 1 12.5 %
מבצע שבוע הספר 2022 2 - 2 25 %
מבצע שבוע הספר 2022 3 - 10 37.5 %

על הספר

על הספר

ספרה החדש של ד”ר לימור שריר, הרמב”ם והרפואה, ראה אור בימים אלה בהוצאת הפקולטה לרפואה ע”ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב. ספר זה הוא כרך חמישי בסדרה: “הרהורים על ספרות ורפואה – דילמות ביחסי רופא-חולה”.

ייחודו של הספר נעוץ בהשוואה המפורטת בין גישתו של הרמב”ם למחלות ולסיבות התחלואה העיקריות, לבין הגישה המקובלת בימינו, למשל מחלות דרכי עיכול, מחלות ריאה, מחלות מטבוליות, מחלות נפשיות, סרטן. בספר מופיעה התייחסותה של המחברת לקנביס – אז והיום. הספר מדגיש את האקטואליות של הרפואה המונעת, ומתעמק בדמותם של החולה ושל הרופא, בקשר הייחודי שביניהם, ובגישור בין הגישה בתקופת הרמב”ם ובין הגישה כיום. לדברי שריר:

דווקא כיום, בעידן שבו הטכנולוגיות החדשות מתפתחות בקצב אקספוננציאלי ומתנגשות ברפואה השמרנית, ישנה סכנה להפיכת האדם לנתון סטטיסטי וחסר נשמה. לכן החלטתי לחזור 800 שנה אחורנית ולשוב ולעיין בגישתו הרפואית-חינוכית של הרמב”ם שהיה פורץ דרך יחסית לרקע התרבותי-מדעי של תקופתו. כל דור של רופאים, חוקרים ומדענים נסמך על אלה שקדמו לו. הרפואה של היום ממשיכה במידה רבה את גישתו הרציונליסטית, הפוזיטיביסטית וההוליסטית של הרמב”ם, ולכן בעידן החדש ברפואה, אני רואה חשיבות רבה לעיין בכתבי הרפואה של הרמב”ם והדרך שסלל בגישתו לבריאות, לאבחנה ולטיפול אל מול אלה המקובלים כיום שעל בסיסם תקום “הרפואה החדשה”.

 

על הספר:

פרופ’ שלמה שוהם:

ד”ר לימור שריר, רופאה וסופרת, מיטיבה להנהיר את משמעות מקצוע הרפואה בתקופות שונות, ובעיקר מתמקדת בתקופת הרמב”ם. יש בספר זה הארה הומניסטית ופילוסופית על אודות משמעות החיים ועל הצורך של הרופא להיות אידיאליסט ואידיאולוג, כי הרי בבסיס מקצוע הרפואה מצויות השאלות האתיות, והרופא, כאיש מוסר, ימצא הרבה כיווני דרך והכוונות מאירות עיניים בספר מחונן, מבריק ובהיר זה.

 

פרופ’ נורית גוברין:

בספר יש שילוב מבורך של עבר והווה, של הבאת המקורות העתיקים העוסקים במחלות ובריפּויָן, עם אלה המתארים את מציאות ימינו בהווה, ובתווך, ביניהם, הבאת דברי הרמב”ם בהקשר ישן-חדש זה. הספר יסודי ומפורט ועוסק בכללים אבל גם בהרחבה בפרטים. הרמב”ם מתגלה במלוא חשיבותו, כוחו וגדולתו, כמי שהבין את הנפש, את הגוף ואת הקשר ביניהם. רבות מעצותיו כוחן יפה גם לימינו אלה. התוכן מובא מתוך זווית הראייה הייחודית של לימור שריר כרופאה וסופרת.

תמונות חלוקת הספר בטקס הענקת תוארי דוקטור לרפואה

תמונות חלוקת הספר בטקס הענקת תוארי דוקטור לרפואה

תמונות חלוקת הספר בטקס הענקת תוארי דוקטור לרפואה בפקולטה לרפואה ע”ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב:

 

פרס איינהורן בתחום חקר הלשון והספרות הרפואית העברית לשנת 2021

פרס איינהורן בתחום חקר הלשון והספרות הרפואית העברית לשנת 2021

01 ביולי 2021

 

סיכום ישיבת ועדת השופטות – פרס איינהורן בתחום חקר הלשון והספרות הרפואית העברית ע”ש ד”ר משה איינהורן לשנת 2021

 

חברות ועדת השופטות: פרופ’ שפרה שורץ, אנה עייש ועו”ד איריס רונן-פילוס החליטו להעניק את פרס איינהורן בתחום חקר הלשון והספרות הרפואית העברית לשנת 2021 לזוכות הבאות: ד”ר לימור שרייבמן-שריר על מחקרה “הרהורים על ספרות ורפואה – דילמות ביחסי רופא-חולה” וד”ר רחל הרצוג על ספרה “לאחות את השברים”

 

לד”ר לימור שרייבמן-שריר על מחקרה החדשני פורץ הדרך המונומנטלי, שפתחה שדה מחקרי חדש ואחר בכל מה ששייך להומניזם ברפואה. במחקרה, יש דיון בהיבטים האנושיים המשלימים של העולם הרפואי, מורכבות הקשר בין רופא לחולה, על כל הדילמות האתיות הניצבות לפתחו כגון מוות, אובדן, קדושת החיים, המתת חסד, מוסר וכדומה.

 

עיריית תל-אביב-יפו מעניקה את הפרס ע”ש ד”ר משה איינהורן, לשם פיתוח הלשון והספרות הרפואית העברית וכן לעודד ולהביע הערכה והוקרה לחוקרות והחוקרים בתחום.

 

הפרס, בסך 18,000 ₪, יוענק לכל אחד מהזוכים בטקס חגיגי שייערך ביום שלישי, 28.12.21, במעמד ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי.

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “הרהורים על ספרות ורפואה דילמות ביחסי רופא-חולה; כרך ה’: הרמב״ם והרפואה”

האימייל לא יוצג באתר.