ראשי » הגות ועיון » הסדר המיתי של המודרניות

הסדר המיתי של המודרניות

תאריך יציאה: מאי 2017

דאנאקוד: 249-50451 / מסת"ב: 978-965-540-674-0

₪99   79.20

תיאור

תיאור

הסדר המיתי של המודרניות הוא ספר פורץ דרך המשרטט תאוריה ביקורתית חדשה המאתגרת את תפיסתו של מקס ובר על המודרניות. הסוציולוג הגרמניי חתר “להסיר את הקסם מהעולם”, ואילו פרופ’ דוד אוחנה,  לעומת זאת, מפנה את הזרקור התאורי והניתוחי מהסדר התבוני אל הסדר המיתי, סדר המבהיר את התפקיד הא-רציונלי של ההבניה המיתית באמצעות ארבע קטגוריות: זמן, צורה, מטפורה ומרחב. בספר נבחנים ממדים שונים של המודרניות: הממד האנתרופולוגי, הרסטורטיבי, הסימבולי, הלאומי, האוטופי, הביקורתי והמרחבי. עצם התודעה העצמית בדבר האפשרות להבניית סדר מיתי, כמו גם היכולת לבקר אותו, מכוננת את המעשה המודרני.

גב הספר

גב הספר

הסדר המיתי של המודרניות הוא ספר פורץ דרך המשרטט תאוריה ביקורתית חדשה המאתגרת את תפיסתו של מקס ובר על המודרניות. הסוציולוג הגרמני חתר “להסיר את הקסם מהעולם”, ואילו פרופ’ דוד אוחנה,  לעומת זאת, מפנה את הזרקור התאורי והניתוחי מהסדר התבוני אל הסדר המיתי, סדר המבהיר את התפקיד הא-רציונלי של ההבניה המיתית באמצעות ארבע קטגוריות: זמן, צורה, מטפורה ומרחב. בספר נבחנים ממדים שונים של המודרניות: הממד האנתרופולוגי, הרסטורטיבי, הסימבולי, הלאומי, האוטופי, הביקורתי והמרחבי. עצם התודעה העצמית בדבר האפשרות להבניית סדר מיתי, כמו גם היכולת לבקר אותו, מכוננת את המעשה המודרני.

הפרויקט התאורטי העומד ביסוד הסדר המיתי של המודרניות נסמך על מחקריו ההיסטוריים של פרופ’ אוחנה בבחינת מקרי בוחן. עד עתה סופר לנו שהכוחות הקדומים מנוהלים על ידי מיתוסים, ותפקידו של המודרניסט הגואל לשחררנו מהם אך למעשה המודרניות נחוותה על ידי מכונניה כשם שהדת נחוותה על ידי מאמיניה; שתיהן נתפסו כמסלולים המובילים אל הגאולה. ליבה­ של המודרניות היה נעוץ בתשוקה רליגיוזית לאתר את הסוד שמעבר לפרגוד. מסע ארכיאולוגי אל המיתוסים הסמויים מן העין יחשוף את אבני היסוד שעליהם  נבנו כנסיות התבונה, מגדלי הנאורות וצריחי המודרניות.

פרופ’ דוד אוחנה מלמד במסלול ללימודי מדינת ישראל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, והוא חוקר בכיר במכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות. הוא פרסם ספרים ומאמרים רבים בתחומי ההיסטוריה של הרעיונות, מיתוסים לאומיים משווים, התרבות הים-תיכונית, הפילוסופיה של ההיסטוריה, ההגות היהודית וביקורת התרבות. בין ספריו האחרונים:

Political Theologies in the Holy Land (2010);The Origins of Israeli Mythology (2012); The Nihilist Order (2016);Albert Camus and the Critique of Violence (2017);Nationalizing Judaism (2017);

הטרילוגיה דרכי המודרניות (מוסד ביאליק, 2016); על ארץ אבנים (הקיבוץ המאוחד, 2017).


תוכן העניינים

תוכן העניינים

הקדמה————————————————————– 11

מבוא: להיות גלאוקוס: תאוריה על הסדר המיתי של המודרניות———— 15

שער ראשון: מודרניות אנתרופולוגית

א. גלאוקוס והאדם החדש——————————————— 99

ב. רליגיוזיות כופרת————————————————– 125

שער שני: מודרניות רסטורטיבית

ג. ציביליזציות קדומות כדגם מודרני———————————— 161

ד. שובו של הורדוס————————————————— 183

שער שלישי: מודרניות סימבולית

ה. האלימות של ניוֹבֶּה————————————————- 211

ו. הצלב, הסהר והמגןֿדוד——————————————— 225

שער רביעי: מודרניות לאומית

ז. קהילת חוויה לאומית———————————————— 263

ח. הלאמת “נמרוד”————————————————— 292

שער חמישי: מודרניות אוטופית

ט. הנדסת אנוש אדומה———————————————— 327

י. הפרומתאים היהודים———————————————— 341

שער שישי: מודרניות ביקורתית

יא. הכבול, העקוד והצלוב——————————————— 375

יב. המיתוס המשיחי ומבקריו——————————————- 397

שער שביעי: מודרניות מרחבית

יג. mare nostrum – גן עדן אבוד?————————————– 421

יד. קבר במדבר (עם מיכאל פייגה)————————————– 444

ביבליוגרפיה——————————————————— 479

מפתח שמות     518

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “הסדר המיתי של המודרניות”

האימייל לא יוצג באתר.