ראשי » הגות ועיון » ההזדמנות שהוחמצה

מבצע!

ההזדמנות שהוחמצה

₪89   71.20 62.30
Name Range Discount
מבצע שבוע הספר 2022 1 - 1 12.5 %
מבצע שבוע הספר 2022 2 - 2 25 %
מבצע שבוע הספר 2022 3 - 10 37.5 %

גב הספר

גב הספר

פתח דבר

פתח דבר

שנים רבות מאוד נטלתי חלק פעיל במאבק למען יהדות בריה”מ בישראל וברחבי העולם. השתתפתי באירועים קטנים וגדולים. האמנתי, כמו רבים אחרים, שאני תורם להצלחתו של המאבק ההיסטורי. התגאיתי בכך שאני פועל במסגרת תנועה יהודית המאחדת את ישראל עם יהדות העולם על כל גווניה. כולנו יחד, בכוחות משותפים, פעלנו לפתיחת שערי המעצמה הגדולה – בריה”מ – למען יציאת היהודים מהמדינה ומהחברה שהפלו אותם לרעה ועלייתם לישראל.

בתנועה למען יהודי בריה”מ היו שלושה רכיבים עיקריים, שלושה קודקודים של משולש המורכב מיהודי בריה”מ – ובעיקר המסורבים הפעילים – מדינת ישראל – שהזרוע המרכזית שלה הייתה “נתיב” – ויהדות העולם שהייתה מיוצגת באמצעות ארגונים לאומיים שפעלו יחד תחת המטריה של התנועה הבינלאומית למען יהודי בריה”מ.

התנועה למען יהודי בריה”מ הייתה התנועה המרכזית שאיחדה את העם היהודי על כל גווניו במחצית השנייה של המאה העשרים, לאחר הקמתה של מדינת ישראל. זו הייתה הבמה המרכזית שעליה נשמע קולו של העם היהודי.

במשך שנים רבות הייתה תחושה של אופוריה. היה נדמה שהתנועה הולכת מחיל אל חיל ומגיעה להישגים גדולים במישורים הלאומיים והבינלאומיים. היא הצליחה לגייס גורמים רבים מחוץ לעולם היהודי, ואפילו ממשלות מערביות תרמו את חלקן למאבק.

התנועה הצליחה להפוך פעילים אלמונים לגיבורים לאומיים ואפילו בינלאומיים. היא הצליחה להשתלב יפה בהסכמי ועידת הלסינקי, וקולה נשמע במישרין ובעקיפין בוועדות המעקב שלה.

גולת הכותרת מבחינה פוליטית היה תיקון ג’קסוןֿווניק. התנועה למען יהודי בריה”מ נרתמה למאמץ של הסנטור הנרי ג’קסון לקשר את זכויות האדם ויציאת היהודים מבריה”מ עם הסכמי הסחר בין שתי המעצמות.

נושא יהודי בריה”מ הפך להיות חלק אינטגרלי של היחסים המסובכים והמורכבים שבין המעצמות, במיוחד בתקופת הדטאנט שהמנצח עליה היה הנרי קיסינג’ר. נושא זה נעשה לנייר לקמוס – לברומטר – למידת האמון המתפתח במערכת היחסים בין המעצמות.

תפקיד ההיסטוריון הוא לחפש, לשאוף ולהאמין שאפשר להגיע לחקר האמת. עליו לנתח ולהעריך את האירועים ומה גרם להם ובעיקרו של דבר להבין את התהליך ההיסטורי.

משימה זו עמדה בפני כאשר ניגשתי לעבודת מחקר זו. זה זמן רב הרגשתי שיש צורך לבדוק את ההתפתחויות ואת המיתוסים לאור המציאות ההיסטורית. פרסומן של תעודות חסויות של משרד החוץ האמריקאי על תקופת הדטאנט בשנה האחרונה דרבן אותי להירתם למחקר זה.

תקוותי היא שהצלחתי לפתוח אשנב חדש ושונה לסיפור המופלא של המאבק למען יהודי בריה”מ בפרספקטיבה היסטורית ולאור מערכת היחסים בין שתי המעצמות.

ברצוני להודות למשפחתי שעזרה לי במחקר זה. יותר מכול אני חב חוב עמוק לאשתי מירי שסייעה לי בכל שלבי המחקר. היא הייתה העזר כנגדי מהגיבוש של רעיון המחקר ועד תום ביצועו

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “ההזדמנות שהוחמצה”

האימייל לא יוצג באתר.