ראשי » הגות ועיון » חדוות החיים מול חמדת המוות

מבצע!

חדוות החיים מול חמדת המוות

₪64   51.20 44.80
Name Range Discount
מבצע שבוע הספר 2022 1 - 1 12.5 %
מבצע שבוע הספר 2022 2 - 2 25 %
מבצע שבוע הספר 2022 3 - 10 37.5 %

גב הספר

גב הספר

חמדת מוות’ רומנטית מניעה את תהליך ההתפוררות והשקיעה בבית בודנברוק מאת תומאס מאן; תערובת יצרית של ‘חדוות חיים’ ו’שכרון מוות’ מגשימה גזירת אבדון אפוקליפטית במאה שנים של בדידות מאת גבריאל גרסיה-מארקס. לעומתם, עיר קסומה של יהושע בר-יוסף מבטא בְּשוֹרָה של התחדשות ואהבת חיים.

כל אחד מהרומנים הוא ‘מראה מדברת’ המדובבת שכבות עומק נפשיות ומקיימת שיח פנימי עם מגוון טקסטים: המבע הטרגי-אירוני בבית בודנברוק ניזון מן הפילוסופיה של שופנהאואר ושל ניטשה ומתעשר על-ידי שכרון החושים האובדני במוסיקה של ואגנר. קלדיוסקופ מיתולוגי מאיר את הבדיון היצרי במאה שנים של בדידות, השופע חלומות ללא גבול, יופי מופלא, פחדים אפלים ובדידות לאין-קץ. מערכת סמלים ותמונות-לשון מן המדרש והקבלה מסייעת למחבר עיר קסומה לבטא געגועים אל ‘גן העדן האבוד’; כמיהה מהולה בחשש מפני ‘להט החרב המתהפכת’.

בלהה רובינשטיין הולכת בעקבות אביה, יהושע בר-יוסף, ומספרת את ‘הסיפור הפנימי’ של עיר קסומה – רומן המשפחה האוטוביוגרפי, שאת סודותיו היא מכירה מקרוב. ההתבוננות בעולמו של האב נתמכת בעיון השוואתי שיטתי, העוקב אחרי זרימת המעמקים המקשרת שלוש יצירות ממרחבים חברתיים-תרבותיים שונים. בלהה רובינשטיין היא חוקרת ספרות וכותבת תוכניות לימודים בספרות לבית הספר העל-יסודי, פרסמה ספרי מחקר והדרכה למורים לספרות. הכותבת אינה מוותרת על דרישות המחקר האקדמי, ועם זאת יש בה תנופה של ראייה אישית מקורית, המובעת בשפה בהירה וקולחת.

חדוות החיים מול חמדת המוות מציע לקוראיו מפגש מחודש עם שלוש יצירות-מופת מרתקות. הוא פורש יריעה ספרותית ססגונית וחיה, ומוסר מידע רב על הרומנים ומחבריהם, תוך פנייה לשכבות העומק הפילוסופיות, המיתולוגיות והמיסטיות שלהם.

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “חדוות החיים מול חמדת המוות”

האימייל לא יוצג באתר.