ראשי » סיפורת » חיי חיים

מבצע!

חיי חיים

₪99   79.20 69.30
Name Range Discount
מבצע שבוע הספר 2022 1 - 1 12.5 %
מבצע שבוע הספר 2022 2 - 2 25 %
מבצע שבוע הספר 2022 3 - 10 37.5 %

גב הספר

גב הספר

על הספר

על הספר

על הספר

ספר זה מביא את סיפור חייו של אבי, חיים גוטֶלֶבסקי. נקודת המוצא של סיפור זה היא ההכרה כי קרבים ימי אבי למות, ולפי המקובל בפי העם הוא מבקש להעלות לפני עיניו את קורות חייו ‘כמו בסרט’. וכך, בראשו שלו, בימים האחרונים לחייו, הוא מגולל את סיפור חייו. אף כי הספר נכתב בגוף ראשון ובלשון מדוברת של יומיום, אין מדובר כאן כלל וכלל בתיעוד של ממש. כתבתי את סיפור חייו של אבי כמה שנים לאחר מותו, על בסיס רשמי זיכרונות אמתיים ומדומיינים כאחד. בעשותי זאת שילבתי בין דברים ששמעתי ממנו או קלטתי על אודותיו מן הצד כצופה וכמאזין לפרטים והגיגים שהעליתי בדמיוני כי אכן התרחשו במסכת חייו, ונראו לי תואמים את האיש כפי שהכרתי וחוויתי אותו.

אבי נולד בשנת 1903 בעיירה ליפּנישוֹק שבחבל גרוֹדנוֹ ברוסיה הצארית. הוא עלה לארץ ישראל בשנת 1925. הוא נפטר בשנת 1992, בהיותו בן 89. חייו התפרסו על פני רוב המאה העשרים: ילדות בעיירה יהודית ברוסיה הצארית (כיום בלָרוס); נעורים כבן למשפחת פליטים בעיר באוקראינה בעת מלחמת העולם הראשונה ובימי המהפכה הבולשביקית; בחרות בפולין החדשה מתוך היתקלות באנטישמיות הלאומנית ומפגש בהתעוררות הציונית; עלייה לארץ ישראל; עבודה כפועל בניין בתלֿאביב; הצטרפות למייבשי הביצות בכַּבָּארה; מפגש עם איכרי זיכרון יעקב ומאמץ להתערות בקרבם כאיכר; השתקעות במושבה כרכור בתקווה להפוך לפרדסן; בניית משפחה עם אישה מלאת חיים וקסם, שהגיעה מאנגליה אך מצאה ארץ קשה ומאכזבת; התמודדות עם פרנסה מתוך חיפוש אחר ענפים חקלאיים המתאימים לטלטלות הזמן; הרפתקאות כנוטר במשטרת היישובים העבריים; יחסים אמביוולנטיים עם השכנים הערבים; ניסיון לעקוב אחר גורלם של בני המשפחה שנקלעו למוראות השואה; חיים עם אישה חולה וקשת נפש; מעבר מפתיע לבית אבות; התמודדות עם מחלות הזִקנה ועם סוף הדרך.

סיפור חייו של אבי, כפי שכתבתי אותו בספר זה מאז 1996, מדלג מתקופה לתקופה ומנושא לנושא עם שהוא משלב את קורות חייו האישיים בהתרחשויות ההיסטוריות שבהן היה נתון אבי. הסיפור מעניק חשיבות מיוחדת לזוטות של יחסי אנוש, ובה בעת משרטט את יחסו של אבי לתהפוכות ההיסטוריות בהן היו ארוגים חייו.

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “חיי חיים”

האימייל לא יוצג באתר.