ראשי » הגות ועיון » ברנר והיהדות

ברנר והיהדות

תאריך יציאה: ספט-14

דאנאקוד: 249-50322 / מסת"ב: 978-965-540-530-9

₪74   59.20

גב הספר

גב הספר

הספר ברנר והיהדות הוא הדפסה מחודשת של הספר עולם המסורת בכתבי יוסף חיים ברנר (1994). נעשה בו ניסיון לחשוף את עולם המסורת היהודי כפי שהוא משתקף בכתביו של יוסף חיים ברנר.

עולם המסורת היהודי הנידון בספר זה הוא קיבוץ חברתי החי ופועל על פי אורח חיים דתי, על פי מערכת ערכים דתית שקיבלה את מימושה האידיאי וההלכתי במהלך ההיסטוריה היהודית.

ברנר, שהיה מן המגיבים העירניים והפוריים ביותר של התרבות העברית בשני העשורים הראשונים של המאה העשרים, ראה את עצמו כממשיך דרכם של ברדיצ’בסקי ושל סופרי ההשכלה, היה בר־פלוגתא חריף של אחד העם וניהל מלחמת חורמה אידיאולוגית בו ובחוגים האינטלקטואליים שהסתופפו סביבו וטענו לשימור “החבית ההיסטורית”. ברנר ראה במורשת היהודית ובמסורת היהודית לדורותיה את סיבת הסיבות ל”בעיית היהודים”. המסורת היהודית שכה שיבחוה והשתבחו בה היא הסיבה העיקרית, אליבא דברנר, לסבל היהודי המתמשך מראשיתה של ההיסטוריה היהודית ועד לפרוגרומים וגילויי האנטישמיות שבימיו.

המחבר התחנך בתל־אביב. עם שחרורו מצה”ל למד באוניברסיטה העברית בירושלים, המשיך ללמוד באוניברסיטת בר־אילן והמשיך את לימודיו ב”ישיבה יוניברסיטי”, שם קיבל תואר M.A. ותואר דוקטור בספרות עברית מטעם “ביה”ס למסיימים ברנרד רבל”.

שימש למעלה משני עשורים כראש המחלקה ללשון ולספרות עברית ב”ישיבה קולג'” וב”מכללת אייזיק ברויאר”. כמו כן שימש כסגן נשיא ההסתדרות העברית באמריקה וכיושב ראש ועדת המערכת של “הדואר” עד לסגירתם. מכהן כפרופסור ללשון ולספרות עברית ב”ישיבה קולג'”.

פרסם מאמרים רבים בנושאי ספרות עברית, בנושאי חינוך יהודי בארצות הברית ובנושאים סוציו-פוליטיים שעניינם ישראל וארצות הברית.

יוסף חיים ברנר והיהדות

יוסף חיים ברנר והיהדות

א

הספר שלפניכם, ברנר והיהדות, הוא הדפסה שנייה של ספרי הראשון, עולם המסורת היהודית בכתבי יוסף חיים ברנר, שיצא לאור ב-1994. הספר היה מבוסס על הדוקטורט שהוגש לבית ספר למסיימים על שם ברנרד רֶבֶל ב”ישיבה יוניברסיטי” שבניו יורק. נעשה בו ניסיון לחשוף את מרכיביו של עולם המסורת היהודי, כפי שהוא משתקף בכתביו של יוסף חיים ברנר – הן בכתביו הבדיוניים והן בכתביו הפובליציסטיים.

ברנר היה, ועודנו גם כיום, אחד מעמודי התווך של הספרות והתרבות העברית. על מעמדו המיוחד של ברנר בתרבות ובספרות העברית כסופר וכמורה דרך נכתב רבות. אציין רק את דבריו של ש”י עגנון: “טובים שבחברינו מצאו בסיפורי ברנר את שלא מצאו בסיפורי רוב הסופרים ומה שמצאו בכתביו מצאו בו. תמה אני אם היה סופר עברי חוץ מביאליק שמשך אחריו עדה כברנר”. ברוח דומה נמסרה לנו עדותו של שלמה צמח במאמרו “קברניטה של ספרות”: “…ברנר הקברניט, הפטרון, הבעלֿבית בספרות העברית, התהלך בה כאדם המסייר נכסיו, גוער בפועל עצל שנתקל בו במקום זה ומשבח את החרוץ שנזדמן לו במקום זה ואנו בני דורו, נתנו לו רשות לעשות כן”. וברוח דומה, בעלת אופי הגיוגרפי, כותב ר’ בנימין, והוא הדין במאמרה של נורית גוברין ב”ימים ולילות – ממרחק הימים”, שבו היא דנה בקסם שברנר הילך על קהל חבריו ברפובליקה הספרותית, הן על קוראיו בני דורו והן על בני הדורות המאוחרים יותר.

ובגילוי נאות אישי, לא אתבייש להודות שגם כותב שורות אלה נתפס לקסמו של סופר ענק זה מאז שפרופסור שמעון הלקין המנוח, בקורס “מבוא לספרות העברית החדשה” באוניברסיטה העברית בירושלים בֿ1960, חילק לנו את הרשימה הביבליוגרפית, שחייבה אותנו לקרוא את היצירות שברשימה לבחינת הגמר בסוף השנה. הייתה זו רשימה ארוכה של ספרים, כפי שהיה נהוג בימים ההם, וביניהם כמובן יצירותיו של יוסף חיים ברנר. מאז לא נרפאתי גם אני מקסמו של ברנר. גם כיום, שנים רבות וארוכות לאחר שנתוודעתי לכתביו של ברנר, ספריו עדיין בוערים בקרבי, אם להשתמש במליצה של לשון נופל על לשון (עס ברענט און מיר).

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “ברנר והיהדות”

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *