ראשי » סיפורת » עקב הברזל

מבצע!

עקב הברזל

נקה

  • מודפס
    ₪89.00 ₪71.20

  • דיגיטלי
    ₪29.00

גב הספר

גב הספר

“אנו נכתוש אתכם, מהפכנים, תחת העקב, ונדרוך לכם על הפרצוף. לנו העולם, אנחנו אדוניו, ושלנו הוא יישאר. ואשר לגדודי הפועלים, משחר ההיסטוריה הם התגוללו באשפתות, ואני מיטיב לקרוא את ההיסטוריה. הם יישארו באשפתות כל עוד נחזיק בשלטון.”

אם הייתה קיימת אי-פעם ‘ספרות פרולטרית’ שאינה מוכוונת מלמעלה – ג’ק לונדון הוא אחד מנציגיה הבולטים. כיום נדיר למצוא סוג כזה של סיפורים: ה’נראטיבים’, ה’שיחים’ ו’המדע הביקורתי’ השתלטו על התודעה המהפכנית, ואילו את הפרולטרים חיסלו ‘עקבי הברזל’ של בעלי התקשורת ההמונית. שוק האגדות העממיות נשלט על-ידי הוליווד וספיחיה; וגיבורי האגדות העממיות משרתים תמיד את הכוחות האנטי-מהפכניים. הגיבורים המהפכנים פינו את הבמה לשוורצנגרים. עקב הברזל ניצח.

פתח דבר

פתח דבר

קוראים הרואים בג’ק לונדון (1876-1916) סופר של סיפורי טבע בעיקר, יופתעו מעקב הברזל – משל דידקטי ופנטזיה פוליטית. עקב הברזל מספר בפירוט מצמרר על הקרב האפוקליפטי בין ההמונים המרוששים שעושים את רוב העבודה בעולם, לבין המיעוטים המיוחסים שחיים מהרווחים, על תוצאותיו של קפיטליזם חסר רסן ועל האמצעים שהמעמדות השולטים נוקטים כדי לחתור תחת ציבור העובדים ולהרוס את הדמוקרטיה. לונדון הבין טוב יותר מכל האינטלקטואלים בני דורו את חוסר העכבות ואת האכזריות שמעמד הקפיטליסטים יפגין כשיחוש שקיומו בסכנה. נבואתו המעמיקה ביותר קשורה לאסטרטגיה של המעמד הקפיטליסטי. הוא מנבא שהמעמד השולט ישתמש ברווחיו העצומים כדי לשחד חלק ממעמד העובדים, לספח אותו ולהפוך אותו למעין “אצולת מעמד הפועלים”, שבאמצעותו ישלוט על שאר מעמד הפועלים.
לונדון חוזה גם את יצירתם של פרברים נוחים ומרווחים לרבדים מיוחסים של מעמד הפועלים, ואת הפיכתן של הערים המרכזיות למה שהוא קורא “גטאות” של המוני הפועלים המובטלים, הנדחקים אל מעמקים חשוכים של אומללות אנושית.
בעקב הברזל השתמש לונדון בשני אמצעים כדי לעצב את המשל מטיל האימה שלו באופן היוצר הן אשליה של ריחוק אובייקטיבי והן מראית עין של אמת היסטורית. את הסיפור מספרת אייוויס אוורהרד – בתחילה בתו האינטליגנטית אך הקונבנציונלית של פרופסור לפיזיקה, ובסוף סוכנת סמויה במלחמת הטרור בין האוליגרכיה הקפיטליסטית (‘עקב הברזל’) לבין המחתרת הסוציאליסטית, בהנהגת בעלה ארנסט. סיפורה של אייוויס מוצג כטקסט היסטורי שנכתב בין 1912 לֿ1932, הוסתר, ולבסוף נערך בידי ההיסטוריון הבדוי אנתוני מרדית’ יותר משבע מאות שנה אחרי הסיום האפוקליפטי של סיפורה. מרדית’ הוא שמספק לרומן את הערות השוליים, הסרקסטיות בחלקן, ובכך מעניק מישור נוסף של פרשנות.
גם אם אין פנטזיה זו משקפת במלואה את ההיסטוריה הפוליטית של המאה העשרים (מקצת הדמויות הנזכרות בדויות, מקצתן אמיתיות), הקוראים ימצאו בעמודים אלו דיוק מפחיד ואולי אף יזהו בהם מקרים מעיתוני הבוקר או מחדשות הערב. הספר ראה אור בֿ1908, ובֿ1947 נאמר עליו ש”זה כנראה החיבור הנבואי המדהים ביותר של המאה העשרים”. לנו, המביטים לאחור מתחילת המאה העשרים ואחת, קביעה זו לא נראית מוגזמת, שכן עם כל שנה שחולפת, עקב הברזל נראה רלוונטי אף יותר.

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “עקב הברזל”

האימייל לא יוצג באתר.