ראשי » סיפורת » פלשתינה היום: יומן מסע מאביב 1907

מבצע!

פלשתינה היום: יומן מסע מאביב 1907

תרגום: ארז וולק / עריכה: גדי גולדברג

מס' עמודים: 118 / תאריך יציאה: 2018

דאנאקוד: 249-50524 / מסת"ב: 978-965-540-738-9

₪64   51.20 44.80
Name Range Discount
מבצע שבוע הספר 2022 1 - 1 12.5 %
מבצע שבוע הספר 2022 2 - 2 25 %
מבצע שבוע הספר 2022 3 - 10 37.5 %

גב הספר

גב הספר

באפריל 1907 יצא ז׳אן (יונה) פישר, יהלומן יהודי מאנטוורפן וציוני נלהב, למסע לפלשתינה. את רשמיו מאותו מסע בלתי נשכח הוא העלה על הכתב ופרסם אותם כמה חודשים מאוחר יותר. ייחודו של יומן המסע הוא בשילובו בין מבט מפוכח וחולמני, מעשי ואוטופי. לפרקים הוא נקרא כקינה על עוניה של הארץ, ולפרקים הוא מונה את שבחיה או אף נישא על כנפי הדמיון כמו אלטנוילנד של הרצל, ומנסה לחזות את העתיד המזהיר המצפה לה.

110 שנים לאחר שנכתב מתפרסם כאן לראשונה תרגומו לעברית של יומן המסע. ז׳אן (יונה) פישר לא זכה להתגורר בארץ שממנה כה התרשם, אך בנו ואחיו התיישבו בה ב־1930 והקימו לזכרו את כפר יונה.

לספר מצורפת הקדמה מאת נכדו של ז׳אן (יונה) פישר, הלוא הוא יונה פישר, לימים האוצר לאמנות ישראלית במוזאון ישראל.

מתוך ההקדמה

מתוך ההקדמה

סבי, יונהֿמרדכי פישר, נולד בקרקוב בשנת 1871. כמו יהודים רבים בני התקופה הוא עזב את מזרחֿאירופה ובגיל 16 השתקע באנטוורפן, שבה התקבצה קהילה יהודית גדולה משום היותה נמל יציאה לארצותֿהברית. הוא שינה את שמו הפרטי לז’אן, הצטרף לעסק ליטוש היהלומים של דודו, ועד מהרה היה לאחד מחשובי היהלומנים של אנטוורפן. הוא היה self-made man, אדם קשה ועקשן אך נדיב מאין כמוהו. אבי סיפר לי שהיה הראשון באנטוורפן שסיפר את שערו בסגנון האמריקאי: קצר וללא פאות ושפם.

משהתבסס כלכלית הזמין סבי את בני משפחתו מקרקוב לחבור אליו. בין הנוסעים היה אוסקר פישר, אחיו, שברכבת לאנטוורפן קרא ספר שראה אז אור: מדינת היהודים מאת תיאודור הרצל. הספר השפיע עמוקות על אוסקר, שהדביק בהתלהבותו לפרויקט הציוני את אחיו הגדול ז’אן. סבי שקע בפעילות ציונית אינטנסיבית, השתתף בקונגרסים ציוניים רבים כנציג ציוני בלגיה, ודגל בציונות המדינית מבית מדרשו של הרצל. הוא היה קרוב למקס נורדאו, מראשי המתנגדים לתוכנית אוגנדה.

הוא היה ידידו אך גם יריבו של חיים וייצמן, שאותו הכיר בקונגרסים ובפדרציה הציונית. ויצמן החזיק בספרייתו עותק של יומן המסע לפלשתינה, השמור כיום בספריית אוניברסיטת תלֿאביב.

בֿ1907, עשור שנים לאחר הקונגרס הציוני הראשון, החליט סבי לצאת למסע בפלשתינה בחברת רעייתו, סבתי סופי. היו אלה שלהי ימי האימפריה העות’מאנית. המושבות החשובות – זכרון יעקב, ראשון לציון, פתח תקוה ומקווה ישראל – כבר הוקמו, וסבי ביקר בהן והיה להוט להכיר מקרוב את תנאי החיים של התושבים ואת הלך רוחם. בעיקר ביקש להבין איזה עתיד נשקף להתיישבות המקומית.

חוות דעת (0)

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה על “פלשתינה היום: יומן מסע מאביב 1907”

האימייל לא יוצג באתר.