הדפסהמייל

בין אתמול למחר - על הקִדמה בהגותם של לסינג, הרדר וקאנט

מחיר: ₪75.60
שאל שאלה על אודות הספר

גב הספר

בין אתמול למחר בוחן את השקפותיהם של לסינג, הרדר וקאנט, שלושה מחשובי המעצבים של מורשת התרבות הגרמנית במאה השמונה-עשרה, על מושג הקִדמה ועל ההתקדמות שחלה, אם אכן חלה, בחברה האנושית לאורך תולדות המין האנושי. השאלה המרכזית שנבחנה בדיון זה היא האם אפשר לטעון טיעון מבוסס שהחברה האנושית עברה מאז גיבושה בשחר ההיסטוריה תהליך של שיפור בקו מתקדם? השאלה האחרת היא האם האדם כיצור בעל תודעה היה במקביל להתקדמות החברה האנושית ליצור בעל איכויות מוסריות שהשתפרו בתהליך ההתקדמות ועוד תשתפרנה בהמשך?

השאלה שנשארה כאן פתוחה מתייחסת לעניין מגבלותיה של מוסריות האדם, דהיינו, האם הגיע האדם במהלך התפתחותו ההיסטורית למיצוי מלוא הכושר הטמון בו לפיתוח מוסריותו, או שמא קיימת האפשרות שהאדם המוסרי יהיה במרוצת הזמן לאדם בעל אושר מוסרי מפותח עוד יותר?

הפרק הפותח של הספר סוקר את השקפות ההוגים, מראשיתה של הפילוסופיה המערבית ועד למאה השמונה-עשרה, על המושגים: התהוות, התפתחות וקִדמה.

 

אליעזר פלמור היה במשך שלושים שנה דיפלומט, ובתפקידו האחרון בטרם פרישה לגמלאות שימש כשגריר ישראל ליד אונסק"ו בפריס. למד ועסק במחקר פילוסופי ברומניה ובשנות ה-60 כתב עבודת דוקטור לפילוסופיה באוניברסיטה העברית.

ספריו הקודמים:

ידידות במבחן, הוצאת כרמל, ירושלים 1999.

פרנסוא מיטראן והסכסוך הישראלי-פלסטיני, הוצאת המכון ליחסים בינלאומיים ע"ש לאונרד דייוויס, האוניברסיטה העברית, ירושלים 1999.

פרשת לילהאמר – מיומנו של מעורב לא שייך, הוצאת כרמל,
ירושלים 2000.

דיפלומטיה ותרבות – במסלולים נפגשים (Convergente diplomatice si culturale), הוצאת האוניברסיטה של קלוז' (Presa Universitara
Clujana), Cluj-Napoca, 2002 [רומנית].

ביקורות של חברי מועדון הקוראים:

על ספר זה לא נכתבה עדיין חוות דעת
יש להתחבר על מנת לחוות דעה על הספר
עודכנו לאחרונה: רביעי, 26 אפריל 2017 10:02

הרשמה לקבלת עדכונים

חיפוש באתר

חיפוש מתקדם