הדפסהמייל

הפלסטינים מהנכבה לפדאאיון 1956-1949

מחיר: ₪71.20
שאל שאלה על אודות הספר

גב הספר

מדינת ישראל קמה ב1948 על חורבות פלסטין הערבית. כפרים רבים נהרסו ופליטים רבים מצאו עצמם ללא קורת גג במדינות השכנות, או במה שנותר מפלסטין המנדטורית – בגדה המערבית הירדנית וברצועת עזה המצרית. ישראל החלה לבסס את ריבונותהּ בשטחים שכבשה. עולים מכל ארצות תבל גדשו את שעריה ובאו אליה. והפלסטינים? – הם כביכול נשכחו.

במחקר מעמיק ורחב היקף, מוצג המאבק הפלסטיני בשנות החמישים; מאבקו של דור מובס ומושפל בעיני עצמו, מאבקם של קבוצות ויחידים במציאות בלתי נתפסת מבחינתם. מטרתם הייתה לשרוד ולהחזיר את חייהם למסלולם שנקטע ב'נכבּה' (אסון הקמת מדינת ישראל, בעיני הפלסטינים). כך החלה המלחמה הביןֿקהילתית השנייה שהתבטאה בהסתננות רחבת היקף מצד הפלסטינים, ובפעולות גמול קשות מצד ישראל. הייתה זו תנועת מחאה פלסטינית שהצליחה להוביל ולהשפיע על מדינות ערב (ובייחוד על מצרים בעידן נאצר) לנקוט מדיניות אנטי ישראלית, תנועה של הקרבה עצמית (פדאא) שמטרתה היתה שחרור פלסטין. הספר מתאר את מאבקם של הפלסטינים במדינת ישראל בשנות החמישים.

הספר מבוסס ברובו על עבודת הדוקטורט שכתב המחבר, תחת הכותרת: פעולות הגמול הישראליות בעיני האוכלוסייה הפלסטינית בגדה המערבית ורצועת עזה, 1949-1956. עבודה זו נעשתה במסגרת לימודי התואר השלישי במחלקה להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת ברֿאילן, בהנחייתו של פרופסור אליעזר טאובר.

ד"ר (רס"ן במיל') שאול ברטל, שימש בשורת תפקידי ביטחון ביהודה ובשומרון. בוגר תואר ראשון בלימודי המזרח התיכון באוניברסיטת ברֿאילן
(1995). בוגר תואר ראשון במדעי החברה וחינוך באוניברסיטה הפתוחה (1998). בוגר המסלול הישיר לדוקטורט בלימודי המזרח התיכון באוניברסיטת ברֿאילן
(2006). כיום מרצה לעניינים פלסטיניים באוניברסיטת ברֿאילן.

ביקורות של חברי מועדון הקוראים:

kingpi13  (חמישי, 20 דצמבר 2012)
דירוג:
אודה מראש שאני קצת משוחד - השתתפתי במספר קורסים של ד"ר ברטל ונהניתי מאוד, כך
שבאתי לספר עם רקע מוקדם ועם תוכן עשיר לגבי הנושא. ובכל זאת - אני בטוח שלא רק שכל מי
שייקנה את הספר יהנה ממנו מאוד, אלא שמעבר לכך הספר משמש כלי חשוב מאוד בהקניית ידע
לגבי הסכסוך הישראלי-פלסטיני. בעידן בו כל ציוץ בטוויטר הופך להיות עובדה מחקרית, ספר
יסודי ומקיף אודות שורשי הסכסוך כגון זה הוא בעל חשיבות עצומה


עודכנו לאחרונה: ראשון, 30 אפריל 2017 07:04

הרשמה לקבלת עדכונים

חיפוש באתר

חיפוש מתקדם