הדפסהמייל

סליחה איך מגיעים מכאן

מחיר ליחידה (חלק): ₪63.20
שאל שאלה על אודות הספר

גב הספר

"...עד הצהריים ישנתי. העור שלי עדיין ספוג בריח שלה. שינה נעימה ישנתי. היא בעבודה ותחזור רק בעוד שעתיים. מספיק זמן לסיבוב שקיעה קליל ורגוע ולהכנת ארוחת ערב. חבשתי כובע, כפפות היו לי בכיס המעיל, וככה, במכנסי הטרנינג ובגרביים יצאתי מהחלון החוצה. התרוממות קלה וריחוף מפותל החוצה ולמעלה. נזהר מקצה המרזב שבולט מפינת הגג. פעם נתפס בו הצעיף ולרגע מבהיל נמצאתי קשור בצווארי לגג כשהרגליים מתנופפות אל על. היה מביך. רצועה, קולר ויצור מתנפנף, נחנק ומפרפר חסר ישע. אבל למדתי מזה לא למהר כשיוצאים. או בניסוח אחר: מה שמתעלמים ממנו במוקדם או במאוחר יאחז בצווארך." 

 פרקים שכל אחד מהם הוא סיפור בפני עצמו, נרקמים יחד לסוג חדש של רומן אוטוביוגרפי, שיש בו מסע מן החיים אל המוות ובחזרה. שכונת פלורנטין התל אביבית הופכת למיקרוקוסמוס שההתרחשות בו נעה מן היומיומי המציאותי למופלא ולסוריאליסטי, משוכני מדרכות למלאכים מבקרים במרפסת. בתוך ההוויה העירונית העכשווית נטועות במפתיע, אך בטבעיות גמורה, אפיזודות מעיירה יהודית בדויה, היוצרות קוקטייל עברי עז ולא-צפוי, דרום תל אביב – מזרח אירופה, ועל הכל נסוך מבט מלא הומור וחמלה, שיש בו גם התרסה נגד העריצות הקפיטליסטית וערעור של המובן מאליו.

"אחד הספרים החשובים שראו אור בעברית בשנה החולפת." יוני לבנה, ידיעות אחרונות

"יצירה ספרותית של ממש, בעלת משקל של רומן עב כרס... מקצב מדויק, שרשרת נפלאה ומרתקת שלא מפסיקה להפתיע ולרגש." שירי צור, הארץ ספרים

"חגיגה לספרות העברית!" נעמי טפילוב, בננות


קטע

יש מצבים שבהם אתה הוא רק אתה. אך ורק אתה. מצבים שבהם המבט מתרוצץ כה וכה, אנה ואנה, ומבחין שמה שיש לך, שכל נכסיך, שמה שברשותך הוא רק אתה. זה המוטל בשיכּוּל רגליים על הספה, זה היושב שמוט גו על כיסא במטבח, השוכב על המיטה או על הספסל בגן הציבורי.
מצב שבו העיניים הפקוחות והעיניים העצומות רואות אותו הדבר, מצב שבו החיים והמוות מושכים באותה מידה ולאותו כיוון, מצב שבו הכול נשכח וידוע, מצב שבו אתה לנפשך ונפשך לך ותו לא, מצב שבו אין לך דבר ודבר אין בך, מצב שבו המילה אינה מייצגת מאום והמאום הוא הכול, מצב שאין בו הפכים ואין בו ניגודים ויש בו השלמוּת והדיוק של האפס.
מצב שבו הרצון למות והזה לחיות שרויים בהמתנה נצחית לנחיתת המטבע שהושלך ומתגלגל באוויר, מצב שבו הדמיון, התקווה, הזיכרון, השאיפה והפשר אין בהם צורך, מצב שבו היה שרוי העולם לפני שנכתב הפסוק הראשון בספר בראשית.
מצב שבו להתייחד, להתרבות ולהתאיין מתקיימים בעת ובעונה אחת, שבו הכאן מצוי בכל המקומות והעכשיו הוא תמיד.
מי שהרגיש יודע.
וכך עד הבוקר שבו נשמע קול נקישת המטבע כשהוא נוחת ואחד מצדדיו כלפי מעלה, אומר לך לקום להשתין, לצחצח שיניים, לשתות קפה וללכת לעבוד.
או שלא.

קטע

התחתנתי. נולדו לי שני ילדים. חיינו יחד שלושֿעשרה שנים. התגרשנו. התאהבתי באחרת. חיינו יחד. לא הצליח כלֿכך. היא עזבה לטובת משהו אחר. אולי לטובתה. אני אהבתי אותה. עכשיו היא איננה. היא חיה בניוֿיורק. אני בתל אביב, נוסע לעבודה בקו 18.
ליצור, להרוס, לחיות, למות, למצוא ולאבד.
יש טוב במרוצת השנים, יש גם רע. מחשבות פיוטיות יש לי בתחנת האוטובוס שברחוב העלייה, והנה נחו עיני ובעקבותיהן תשומתֿהלב על שני דברים: מטאטא הרחוב, רוסי, כובע קסקט, שן זהב אחת שסביבה חללים רבים גלויים לעין, שישים שנות מרוצָה לערך, וכן מונית שכמעט דורסת אותו כשהיא עוצרת ליד המדרכה. מתוך המונית יוצאת אישה ברוכת ישבן וירכיים שחוצה את הכביש. השמלה השחורה הקצרה שהיא לובשת מתנפנפת עם כל צעד שלה ומגלה ומסתירה ישבן מתנדנד ופנים ירך שמעורר את יצר הרבייה.
אחרי התלבטות קצרה בין שני המראות הללו מחליט עבורי מטאטא הרחובות, הניצול הבלתיֿמודע מתאונה, ובמבטא הכבד שלו אומר "יפה יפה" ומרוקן אֵת עמוס עלים, בדלי סיגריות, חצי תפוח לעוס, בקבוק מים ריק ועוד כמה שאריות חסרות חשיבות מפעילות העולם אל תוך פח פלסטיק ירוק המורכב על גלגלים.
באותו רגע הגיע האוטובוס, כמו סוף של סרט מהסוג שעושה חשק שיחזירו לך את הכסף ששילמת תמורת הצפייה בו.

אברי הרלינג

אברי הרלינג פרסם ספר הרפתקאות ובישול לילדים, 'ארוחה מנצחת' (בבל, 2002), וה"סיפורונים" שלו מתפרסמים דרך קבע במדור הספרות והתרבות של עיתון 'הארץ'.

מן העיתונות

'עכבר העיר' על ספרו של אברי הרלינג - "16 סיבות טובות לאהוב את תל אביב":

http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,1627,209,65426,.aspx#.Tv1mJK1_K2Q.facebook

 

שירי צור במוסף 'ספרים' - "יקום אדיר בזעיר אנפין":

http://www.haaretz.co.il/literature/1.1164630

 

יפתח אשכנזי - עיתון הארץ - "יש מצבים שאתה הוא רק אתה":

http://www.haaretz.co.il/literature/1.1160201

 

עדנה אברמסון - ב'הרפובליקה הספרותית':

http://www.lit-republic.co.il/?p=2466

 

נעמי טפלוב ב'בננות':

http://blogs.bananot.co.il/showPost.php?itemID=19186&blogID=217

 

סרטון: פרומו לספר ב-YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=ZZ6OKqRwhiU

 

ביקורות של חברי מועדון הקוראים:

על ספר זה לא נכתבה עדיין חוות דעת
יש להתחבר על מנת לחוות דעה על הספר
עודכנו לאחרונה: שני, 24 אפריל 2017 05:24

הרשמה לקבלת עדכונים

חיפוש באתר

חיפוש מתקדם